Analýzy, hodnocení a předpovědi         Slovník          Pracovní postupy        Bezpečnostní situace a politika

Informace jsou hybnou silou, ale klíčem hybné síly

je zpravodajské vědění, které vzniká odhalováním

skutečného významu těchto informací. 

Souhrnná analýza (13101)

Tento produkt je komplexním analytickým rozborem, přičemž volně navazuje na předchozí souhrnné hodnocení s odborným výkladem o tzv. českých rádoby investigativních novinářích, kde jsme na konkrétních reálných příkladech předložili i prokázali, jakými nespolehlivými zdroji jsou novináři Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný a Janek Kroupa, a to především v problematice zpravodajských služeb*, což se dotýká i politických záležitostí.

Novinář Janek Kroupa a jeho kolegyně Kristina Ciroková nařkli vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) z toho, že chtěl do Moskvy odjet s plánem vyměnit mezinárodní skandál související s incidentem ve Vrběticích za dodávky vakcíny Sputnik V a za možnost, že by se v Praze uskutečnilo vrcholné setkání (summit) prezidentů Joea Bidena a Vladimira Putina. Záměrně jsme použili slovo „nařkli“, protože toto slovo znamená obvinit někoho neprávem. Na druhou stranu netvrdíme, že Hamáček nechyboval a že by snad v určitých věcech nelhal, ale plán na výměnný obchod tak, jak to podal novinář Kroupa nikdy neexistoval a ani existovat nemohl. To objasníme v další části analytického produktu.

V souvislosti s incidentem ve Vrběticích by měl Janek Kroupa nejprve vysvětlit své tvrzení z roku 2018. Tehdy tvrdil, že důvod příjezdu zpravodajských důstojníků* GRU* (GU*) pod krycími jmény Boširov a Petrov do České republiky v říjnu 2014 se týkal sledování bývalého ruského dvojitého agenta* Sergeje Skripala, který měl v té době do ČR taktéž přicestovat. V současných dnech roku 2021 jsme se ale dozvěděli, že jejich tehdejším úkolem v ČR byla sabotážní* akce ve Vrběticích. Kroupa ale dosud svůj rozpor nijak nekomentoval, přičemž není možné tvrdit, že operativci* z GRU zde během své pětidenní návštěvy zvládli obojí, a ještě se přitom pohybovali na více místech v ČR. Kroupa navíc už v roce 2018 svým projevem potvrdil úniky informací z Bezpečnostní informační služby* (BIS), přičemž se tato trestná činnost v podobě řízeného úniku* utajovaných informací* směrem k vybraným novinářům od té doby přes různé prostředníky opakovala a zesilovala. Někdo z orgánů činných v trestním řízení by se tím měl již konečně a důsledně zabývat, jinak to vytváří dojem zákulisního komplotu (konspirace) státních orgánů. (Blíže k vyjádření Janka Kroupy v roce 2018 viz předchozí produkt 13100.)

Následně předložíme analytický rozbor údajných důkazů Janka Kroupy, dále objasníme, proč nemohl existovat žádný plán na jakýsi „výměnný obchod“, a názorně ozřejmíme, proč novinář Kroupa a politická opozice chybovali, když své nařknutí ohledně cesty do Moskvy zacílili jen na Hamáčka. Příprava cesty do Moskvy včetně cíle této cesty byla totiž věcí celé vlády v čele s Andrejem Babišem, který podle vývoje těchto sporných politických záležitostí hraje svou typickou dvojroli. Anebo si snad novinář Kroupa a politická opozice myslejí, že ministr vnitra Jan Hamáček (tehdy zároveň i jako úřadující ministr zahraničních věcí) se sám rozhodl, že přiveze milion dávek ruské vakcíny a že sám za sebe zatelefonoval ministru obrany Lubomíru Metnarovi (hnutí ANO), ať mu k tomuto účelu připraví armádní letecký speciál, a že Metnar svému kolegovi „bez mrknutí oka“ jen tak vyhověl a vydal přes své podřízené pokyn vedoucím funkcionářům Armády ČR, aby tuto akci zahrnuli do letového plánu? Hamáček nemohl v zahraničí zastupovat sám sebe a jeho cestu mu musel schválit jeho nadřízený.

Tímto jsme již leccos napověděli, ale podívejme se nyní na podrobnější vysvětlení k zapojení celé vlády, na Hamáčkovo skutečné pochybení, na podrobný analytický rozbor údajných důkazů novináře Kroupy a na přízemnost a omezenost většiny politiků z politické opozice.

Přístup k celému produktu získáte po uhrazení předplatného. Předplatit.

Nejčtenější zpravodajské produkty