Analýzy, hodnocení a předpovědi         Slovník          Pracovní postupy        Bezpečnostní situace a politika

Informace jsou hybnou silou, ale klíčem hybné síly

je zpravodajské vědění, které vzniká odhalováním

skutečného významu těchto informací. 

Specifické hodnocení (13088)

České sdělovací prostředky přinesly 22. září 2020 zprávu o tom, že ruský prezident Vladimir Putin při telefonickém rozhovoru se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu*, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj mohl vzít jed ze skupiny Novičok sám. Podle mediální zprávy ruský prezident dále navrhl, že by se vyšetřování mohlo zaměřit na stopy, které vedou do Lotyšska, kde podle něj žije jeden z výrobců Novičoku. Česká média vycházela ze zprávy francouzského deníku Le Monde, jehož redaktoři se odkazovali na své vlastní zdroje. Rozhovor mezi oběma prezidenty se uskutečnil 14. září 2020 z iniciativy francouzské strany.

Sdělení působí dojmem, že se Putin trochu pomátl a že snad ani neví, jak by ze sebe smyl údajnou vinu. Avšak to je to, oč tu běží. Takto přesně to má působit, přičemž údajnou věrohodnost tohoto tvrzení má podpořit skutečnost, že informace o Putinových slovech pocházejí přímo z rozhovoru mezi Macronem a Putinem. Jenže tento novinářský výstup byl podvrženou slovní montáží, která se zařadila do velké množiny dílčích a uměle vytvořených útoků vedených proti ruské vládě v čele s Vladimirem Putinem s cílem jeho diskreditace před západní veřejností a se snahou ospravedlnit postup Západu v uvalování dalších sankcí proti Rusku a ruským představitelům.

Podivnou otravu Navalného vysoce účinnou nervově paralytickou látkou, jejíž účinky Navalnyj zázračně přežil bez jakékoli újmy na zdraví, jsme rozebírali v následujících produktech:

V následující části přiblížíme, jaký byl obsah rozhovoru mezi oběma státníky v souvislosti s otravou Navalného, dále jakým způsobem byl proveden řízený únik informací* a co tento únik znamená a jak byla upravena Putinova slova, aby vyzněla tak, jak vyzněla. Kromě toho zmíníme, jak jsou takové rozhovory prováděny a jaké další osoby se jich mohou účastnit. Poskytneme také informaci, jaké země a přibližně odkdy disponují nebo pracovaly s látkami řady Novičok.

Přístup k celému produktu získáte po uhrazení předplatného. Předplatit.

Nejčtenější zpravodajské produkty