Analýzy, hodnocení a předpovědi         Slovník          Pracovní postupy        Bezpečnostní situace a politika

Informace jsou hybnou silou, ale klíčem hybné síly

je zpravodajské vědění, které vzniká odhalováním

skutečného významu těchto informací. 

Specifická analýza (13077)

Ministerstvo zdravotnictví České republiky (MZd ČR) vede na svém webu přehled situace v ČR v souvislosti s onemocněním Covid-19 [1]. Ministerstvo svůj přehled aktualizuje vždy dvakrát denně – ráno a večer, a to přibližně v 9.00 hod. a v 18.00 hod. Při každé ranní aktualizaci s čísly pro nový den zároveň upraví údaje z předchozího dne tak, že dopočítá zbylé pozitivní případy zjištěné k 24. hodině předchozího dne. Nicméně dnes 19. března zjišťujeme, že aktualizace byla provedena i ve 13.30 hod. a že večer v základním přehledu zmizel sloupcový graf s rozdělením podle místa nákazy – zahraničí a území ČR (podrobněji vysvětleno dále v textu).  

Po několikadenním sledování přehledu MZd ČR jsme zjistili, že údaje nejsou v pořádku. Nedostatky se týkají především vykazování počtů podle místa nákazy, tedy konkrétně toho, zda se nemocní nakazili na území ČR, nebo v zahraničí. Takto MZd ČR večer 16. března vykazovalo, že počet pozitivně testovaných, kteří se nakazili v zahraničí, dosáhl čísla 285 (z celkového počtu 344 nakažených). Avšak o dva dny později 18. března ráno se tento počet náhle snížil o několik desítek na číslo 226, čímž se zase naopak výrazně navýšil počet onemocnělých, kteří se nakazili na území ČR. Zajímavé dodatečné přerozdělování nakažených.

Ani přepočítávání na procenta není v pořádku, protože po zpětném přepočítání z procent na skutečný počet pacientů musí vyjít počet s celými pacienty – maximálně s odchylkou jedné desetiny způsobenou zaokrouhlováním procent. Nemůže nám někde „lítat“ přesná půlka pacienta – například 250,536 nakažených osob v zahraničí. To je jasný důkaz manipulace s čísly (jedná se o konkrétní příklad ze statistických údajů vedených MZd ČR – vysvětleno dále v textu).

V konečném výsledku nezáleží na tom, zda úředníci s čísly záměrně manipulují, nebo zda tento přehled z různých důvodů odbývají (nechce se jim dělat přesnou práci s čísly, nechtějí „mrhat“ svým časem), anebo zdali prostě chybují, protože se tak jako tak jedná o zásadní chyby či úmyslná pochybení ve vážné situaci – v situaci nouzového stavu v době ohrožení nebezpečným virem. V této nešťastné záležitosti s čísly panuje určité podezření, že vláda chce prostřednictvím tohoto pochybného konání skrýt určité skutečnosti, k čemuž ji vedou konkrétní pohnutky.

Přístup k celému produktu získáte po uhrazení předplatného. Předplatit.

Nejčtenější zpravodajské produkty