Analýzy, hodnocení a předpovědi         Slovník          Pracovní postupy        Bezpečnostní situace a politika

Informace jsou hybnou silou, ale klíčem hybné síly je zpravodajské vědění, které vzniká odhalováním skutečného významu těchto informací. 

Specifické hodnocení (13076)

Předseda vlády Andrej Babiš má pro někoho pověst muže na svém místě, alespoň podle počtu voličů a jeho příznivců. Je však divné, že lidé, které si on sám jako premiér vybírá do vlády, už takovou pověst nemají. Samozřejmě máme na mysli ministry za hnutí ANO, ať už se jedná o členy hnutí ANO, nebo nestraníky za ANO, u kterých Babiš může přímo ovlivnit jejich jmenování. Neuvažujeme ministry za ČSSD – tam si Babiš vybral do vlády celou ČSSD a personální obsazení ve vládě si řeší „víceméně“ samotné vedení ČSSD.

Druhá vláda Andreje Babiše jmenovaná v červnu 2018, která již získala důvěru Poslanecké sněmovny, je činná zhruba půldruhého roku. Za tu dobu však její sestavu opustilo už pět ministrů za hnutí ANO. Ministři odcházejí zpravidla tehdy, když udělají chybu. Avšak premiér vždy zůstává. Takto nyní ve vládě zůstává i Andrej Babiš, i když se svým slabým výkonem a ignorantským přístupem podílel na selhání svých podřízených členů vládního kabinetu.

Velmi dobrou ukázkou Babišova pokryteckého postoje je aktuální případ posledního odvolaného ministra. Posledním „odejitým“ ministrem se stal Vladimír Kremlík, jenž zastával funkci ministra dopravy (20. ledna ho premiér navrhl odvolat a 23. ledna byl prezidentem ČR odvolán – ve funkci tak strávil pouhých devět měsíců). Jeho odvolání premiér Babiš odůvodnil tím, že pochybil v zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám, do které měly být zapojeny také zpravodajské služby.

To, co všechno k této kauze Babiš sdělil, můžeme považovat za několikanásobná sebeusvědčující prohlášení o jeho vlastní spoluvině. V tomto případu už podruhé prokázal, že i přesto, že vláda v čele s ním jedná téměř každý týden, tak neřeší podstatné záležitosti a dlouhodobě se nezajímá ani o skutečnou práci českých zpravodajských služeb (za rok 2019 vláda absolvovala 44 vlastních jednání, z toho v srpnu 2019 bylo kvůli letní dovolené jen jedno zasedání vlády a v prosinci 2019 kvůli vánočním svátkům se konala jen dvě zasedání).

Babiš už jednou bezděčně odhalil, že neví, kdo a jak vlastně řídí české zpravodajské služby (viz produkt 12032), což následně svou neznalostí potvrdila také ministryně Jana Maláčová (viz produkt 12057).

Premiér Andrej Babiš se měl o uvedenou zakázku trvale zabývat již od září 2019, a to minimálně ze tří závažných důvodů (vysvětlení dále v textu). Čím Babiš nyní potvrdil, že vláda české zpravodajské služby neřídí? A čím Babiš celkově a prokazatelně pochybil ve spojení se zmíněnou zakázkou?

Přístup k celému produktu získáte po uhrazení předplatného. Předplatit.

Nejčtenější zpravodajské produkty