Analýzy, hodnocení a předpovědi         Slovník          Pracovní postupy        Bezpečnostní situace a politika

Informace jsou hybnou silou, ale klíčem hybné síly

je zpravodajské vědění, které vzniká odhalováním

skutečného významu těchto informací. 

Specifická analýza a hodnocení (13048)

České sdělovací prostředky rozšířily 14. září 2018 zprávu o tom, že Policie ČR obvinila za přípravu bombového teroristického útoku* mladíka, jenž se podle kriminalistů přiklání k radikálnímu islámu. V předchozí větě jsou však hned dvě položky, které by měli policisté jednoznačně definovat a taktéž doložit. Zaprvé by měli umět vysvětlit, jak probíhá a z čeho se skládá skutečná příprava teroristického útoku, a dále také to, co si představují pod pojmem radikální islám (viz radikalismus*). Své vysvětlení ale musí prezentovat v souladu s českými zákony a doložit, jakým způsobem české zákony porušil zadržený muž.

Ohledně zadržení podezřelého muže a jeho vzetí do vazby nepodchytili novináři důležité počáteční časové údaje, jež jsou v rozporu s tím, že by se mělo jednat o skutečného teroristu* neboli osobu, která zamýšlela provést bombový útok (podrobněji dále v textu). Ani následující vývoj po zadržení nenasvědčuje tomu, že by obvinění z terorismu* bylo jasnou věcí:

Zadržený muž identifikovaný jako Dominik K. a vystupující pod jménem Abdul Rahman je obviněn z přípravy teroristického útoku, ale Policie ČR velmi pravděpodobně nemá dostatečné důkazy, aby toto obvinění doložila. Jak si jinak vysvětlit to, že mladík byl zadržen v listopadu 2017 a do dneška nestanul před soudem. Uplynulo zhruba 11 měsíců a Policie ČR prostřednictvím státního zástupce dosud nepředala tento případ k soudu. Jedná se přece o terorismus, jak tvrdí Policie ČR, tak proč to dlouhé otálení?

Ani Česká televize k tomuto případu nepřistoupila nezaujatě, když se snažila předložit divákům falešný obraz o spojení zadrženého s „Islámským státem“ (viz dále v textu). 

A jakou roli v tomto případu vlastně sehrála Bezpečnostní informační služba* (BIS), která tvrdí, že se dotyčný muž radikalizoval? Při odpovědi na tuto otázku je samozřejmě nutné nejprve objasnit termíny radikalizace* a proces radikalizace* vztažené na terorismus a rozlišit teoretické poučky od reálné praxe (blíže viz produkt 22031 Proces radikalizace).

Zadržení údajného teroristy, jenž pochází ze Slovenska, může vypadat jako úspěch českých bezpečnostních složek (BIS a NCOZ – Národní centrála proti organizovanému zločinu), avšak celý případ je protnut skutečnostmi, které z domnělého úspěchu činí „tak trochu“ policejní frašku a laciný pokus ukázat, jak jsou české bezpečnostní síly schopny zmařit teroristický útok ve stadiu přípravy.

Přístup k celému produktu získáte po uhrazení předplatného. Předplatit.

Nejčtenější zpravodajské produkty