Analýzy, hodnocení a předpovědi         Slovník          Pracovní postupy        Bezpečnostní situace a politika

Informace jsou hybnou silou, ale klíčem hybné síly

je zpravodajské vědění, které vzniká odhalováním

skutečného významu těchto informací. 

Specifické hodnocení a předpověď (13046)

Náčelník Generálního štábu (NGŠ) Armády České republiky (AČR) generálporučík Aleš Opata vystoupil 10. srpna v České televizi a oznámil, že AČR v souvislosti se sebevražedným útokem proti českým vojákům v Afghánistánu provede „odvetná opatření“.

Po extempore dvou zástupců NGŠ, kteří nedokázali objasnit rozdíl mezi bojovými* a nebojovými operacemi* a kteří nevěděli, do jakého druhu operací patří strážní služba české jednotky v Afghánistánu (viz odborný produkt 11079), přichází česká generalita s dalším „odborným“ termínem, jenž vztahuje na prostředí Afghánistánu a na subjekt, jímž je hnutí Tálibán.

Redaktorka České televize Marcela Augustová v pořadu „Události“ k této záležitosti ve zmíněný den uvedla:

„Dopadnout a potrestat komplice sebevražedného atentátníka, to je úkol, který v rámci svého mandátu dostali čeští vojáci v Afghánistánu. Rozkazem o tom rozhodl náčelník Generálního štábu Aleš Opata.“

Genpor. Opata k tomu řekl následující:

„Tak předně bych chtěl říct, že odvetná opatření patří do souboru opatření ochrany vojsk. To, co nás bude zajímat, už zaznělo v reportáži. Bude nás zajímat, kdo bombu sestrojil, kdo vybral sebevražedného atentátníka a kdo celou tu věc řídil, protože pro nás je zásadní, že nikdo nebude beztrestně zabíjet české vojáky v Afghánistánu. Každopádně to bude mravenčí práce analytických a zpravodajských týmů včetně našich koaličních partnerů, protože ta hrozba se netýká jenom České republiky, ale všech jednotek, které působí v této oblasti.“

Redaktorka Světlana Witowská v pořadu „Události, komentáře“ sdělila, že byl vydán rozkaz k odvetě. Na to se NGŠ ohradil v tom smyslu, že se nejedná o odvetu, nýbrž o spravedlnost a zlepšení bezpečnostního prostředí, kde působí naši a koaliční vojáci. Doplnil, že se jedná o jedno ze standardních opatření.

V následující části vysvětlíme, jak můžeme chápat termíny „odveta“ a „odvetná opatření“, a zda jsou tyto termíny v rozebírané situaci použitelné. Dále ozřejmíme, jak do této záležitosti zapadají termíny odvetný úder* (retaliatory strike) a preventivní úder(pre-emptive strike). A v neposlední řadě objasníme, jaké možnosti mají čeští vojáci a jejich koaliční partneři při vyšetřování* incidentu společně s pátráním na místě činu a v jeho okolí a jestli je ČR vůbec schopna nějakým způsobem odpovědět na sebevražednou akci Tálibánu a učinit kroky proti těm, kteří Tálibán podporují. V závěru uvedeme, kterou nejdůležitější věc v souvislosti se sebevražedným útokem a plněním úkolu české jednotky česká generalita opomenula.

Přístup k celému produktu získáte po uhrazení předplatného. Předplatit.

Nejčtenější zpravodajské produkty