Analýzy, hodnocení a předpovědi         Slovník          Pracovní postupy        Bezpečnostní situace a politika

Informace jsou hybnou silou, ale klíčem hybné síly

je zpravodajské vědění, které vzniká odhalováním

skutečného významu těchto informací. 

Specifické hodnocení (13043)

Úvod do seriálu o nespolehlivosti České televize (ČT) je uveden v prvním dílu seriálu (viz produkt 13024), kde je rovněž rozebrán první případ, jenž se vztahoval k dezinterpretaci. Odkazy ke všem dosud zpracovaným případům jsou dostupné v přehledu na konci produktu.

PŘÍPAD 10 (nevědomá aktivní dezinformace, manipulace s diváky skrze posouvání významu události a nečestné zakrývání vlastní blamáže)

V kauze zinscenované vraždy ruského novináře Arkadije Babčenka se pracovníci České televize dopustili hned trojího pochybení, přičemž již poněkolikáté předvedli svůj předpojatý postoj vůči Ruské federaci a naopak náklonnost k politickému trendu Západu, pro jehož vedoucí mocnosti je Rusko z jistých důvodů předurčeným nepřítelem. Česká televize nepřinesla k tomuto případu objektivní zpravodajství s objasněním situace, jelikož neoslovila žádného nestranného specialistu.

Před koncem dne, kdy se psalo datum 29. května 2018, přinesly sdělovací prostředky zprávu o zavraždění novináře Babčenka. Ruský novinář Arkadij Babčenko kritizující ruský režim a pobývající na Ukrajině měl být zavražděn střelnou zbraní ve večerních hodinách zmíněného dne. Avšak následujícího dne 30. května odpoledne se konalo rozuzlení, když se Babčenko po boku ředitele ukrajinské bezpečnostní služby*  SBU* Vasila Hrycaka a generálního prokurátora Jurije Lucenka objevil živ a zdráv na tiskové konferenci. Překvapeným novinářům zástupci státu sdělili, že celá hra byla režírována ukrajinskou státní mocí s cílem dopadnout skutečného vraha, který byl na Babčenka nasazen údajně z ruské strany. Posléze byla do hry vložena i zinscenovaná vražda, která podle ukrajinských úřadů měla za cíl rozplést systém najímání nájemných vrahů, způsob jejich placení a odhalit původní organizaci, která si vraha najmula.

Pojďme ale na začátek aféry, kdy byla zpráva o zavraždění ruského novináře rozšířena do světa. V ruských médiích se zpráva objevila asi ve 20.40 hodin (29. května 2018) a v českých sdělovacích prostředcích krátce po 21. hodině téhož dne. Česká televize ale ještě ten samý den narychlo připravila zařazení tohoto tématu do pořadu „Horizont“, jenž začíná ve 21.30 hodin. Ve zmíněném pořadu byl osloven novinář Ondřej Soukup z Hospodářských novin, který se s Babčenkem osobně zná. Česká televize představila českého novináře jako přítele zavražděného. Rozhovor samozřejmě vyzněl v neprospěch Ruské federace, když novinář Soukup svou řeč uzavřel tím, že to zapadá do celkového obrazu vražd kritiků Kremlu.

To ale zřejmě nebyl jediný rozbor podsunuté vraždy provedený Českou televizí. Vycházíme z toho, že z exponovaného večera 29. května jsou na webu ČT nedostupná videa dvou pořadů. To je zvláštní, protože se jedná o pořady „90´ ČT24“ a „Zprávy ve 23“. Tyto pořady jsou v jiných dnech vždy přístupné a lze si je přehrát. Avšak u zmíněných dvou pořadů je místo videozáznamu tento text: „Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.“ Proč není možné přehrát běžné pořady ČT z večera, kdy byla zinscenována vražda novináře Arkadije Babčenka? Co se v těchto pořadech v ten večer aktuálně řešilo, případně tam bylo narychlo přidáno?

Je potvrzené, že Ondřej Soukup vystupoval také v pořadu „Zprávy ve 23“ ze dne 29. května, ale tento pořad nelze záhadně v tento den spustit v internetovém vysílání. Proč? Pořad „90´ ČT24“ ze stejného dne je uveden s tématem „Letní teploty na konci května?“, ale ani tento pořad není možné přehrát. Všechny ostatní díly uvedených pořadů, které byly vysílány v jiných dnech před i po inkriminovaném dni, jsou v internetovém vysílání dostupné.  

V souvislosti s nespolehlivými ukrajinskými úřady to byl od pracovníků ČT zbytečně zbrklý rozbor události, který mohl počkat do druhého večera. Stačilo, aby pouze sdělili, co se podle ukrajinských médií stalo v Kyjevě, a počkali s rozborem případu na dostatek věrohodných a potvrzených informací. Jenže Česká televize v případě obvinění Ruska vždycky spěchá, aby mohla přispět k nastavenému politickému trendu.

To je první pochybení České televize, kdy bez dostatečného potvrzení a ověření údajů o události, ze které přirozeně nebyly k dispozici žádné fotografie či videozáznam jako z jiných incidentů, okamžitě organizovala zavádějící a předpojaté rozhovory. Tím se ČT aktivně podílela na šíření dezinformace*, aniž by si to byla vůbec schopna uvědomit. Přitom se sami redaktoři ČT snaží poučovat diváky, jak se chránit před dezinformacemi a jak ověřovat zprávy.

Druhým pochybením České televize pak bylo, že bez jakéhokoli odůvodnění odstavila v inkriminovaný večer ze svého internetového vysílání dva pořady: „Zprávy ve 23“ a „90´ ČT24“. Patrně se jednalo o snahu zakrýt vlastní blamáž ohledně zavádějícího obsahu, jenž byl vložen narychlo bez potvrzení jeho platnosti jenom proto, že se negativně dotýkal ruského režimu a vyhovoval tak postoji ČT.

Třetí pochybení se vztahuje k chování redaktorů a moderátorů ČT, kteří se po poznání pravdy o falešné smrti Babčenka stále snažili využít tuto aféru proti ruskému režimu. Příkladem je pořad „Interview“ ze dne 31. května 2018, do kterého byl pozván opět novinář Ondřej Soukup, aby mohl pokračovat tak, jak se to ČT hodilo. Soukup slovy svého zahraničního kolegy Babčenka hovořil o ruské vojenské mašinérii, která v Sýrii a na Donbasu zabíjí desítky lidí denně (viz příslušný pořad). V této interpretaci ale pozapomněl do celkového obrazu zahrnout srovnávací faktické údaje* o civilních obětech vzniklých v rámci zahraničních aktivit Američanů, kteří se velmi aktivně snaží vytlačit Rusy z klíčových geografických prostorů* a měnit rozložení sil.

Jiným příkladem třetího pochybení je pořad „Události, komentáře“ ze dne 30. května, kde se jedno z témat týkalo právě aféry Babčenko. Aby to nevyznělo jako jednoznačný propadák pro ukrajinské úřady a samozřejmě i pro Českou televizi, uvedl na závěr rozhovoru k danému tématu moderátor David Borek, že případů vražd ruských novinářů je víc, a vyzval zpravodaje ČT Miroslava Karase, ať namátkově zmíní dva tři případy, které jsou nejpodivnější z hlediska toho, jak se to stalo, nebo z hlediska toho, jak dopadlo nebo nedopadlo vyšetřování. Od tématu zinscenované vraždy jsme se tak náhle posunuli ke statistice zavražděných novinářů na území Ruské federace a k dalším údajům v neprospěch ruské strany.

Uvedený případ o nespolehlivost ČT v mediálním zpravodajství porušil minimálně tato ustanovení z Kodexu České televize:

„5.6 Ve zpravodajství a aktuální publicistice Česká televize dbá na přesnost a nestrannost spočívající především ve zjišťování a ověřování skutečnosti.

5.7 … Česká televize musí dokázat pro diváky jednoznačnou formou oddělit zprávu od hodnotícího soudu, zvláště není přípustné směšovat zprávu a hodnotící soud v jedné větě redaktora. Rovněž není dovoleno vydávat pouhé domněnky za zprávy.“

 „5.8 Zpráva musí být založena na zjištěných a ověřených údajích. Česká televize je při získávání a zpracovávání informací plně podřízena imperativu zjistit a divákům zprostředkovat pravdivý obraz skutečnosti…“

„5.14 Redaktoři České televize si musí při vystupování ve zpravodajských a aktuálně publicistických pořadech počínat tak, aby divák nemohl rozpoznat, jaký mají na věc, o níž informují, názor“.

Předchozí díly seriálu o nespolehlivosti České televize:


* Definice termínů a stručný popis zpravodajských organizací jsou objasněny v produktu ZPRAVODAJSKÝ VÝKLADOVÝ SLOVNÍK - sjednocená verze.


Zpravodajský produkt 13043
Specifické hodnocení
© 2018 Agentura EXANPRO

Nejčtenější zpravodajské produkty