Analýzy, hodnocení a předpovědi         Slovník          Pracovní postupy        Bezpečnostní situace a politika

Informace jsou hybnou silou, ale klíčem hybné síly

je zpravodajské vědění, které vzniká odhalováním

skutečného významu těchto informací. 

Prezentace britské vlády – anglická verze (13039)

Britská vláda prostřednictvím své premiérky Theresy Mayové představila na konci března 2018 prezentaci, jíž se snažila přesvědčit ostatní země a mezinárodní organizace o vině Ruské federace ohledně použití údajné nervově paralytické látky řady Novičok proti bývalému dvojitému agentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři v britském městě Salisbury. V prezentaci však není nic, co by mělo ukazovat na ruskou stranu. Je to spíše přání, které není v souladu s poznatky o incidentu. Prezentace neobsahuje žádný jasný závěr*, pouze zakončení, že za bezohledný a zavrženíhodný akt je velmi pravděpodobně odpovědné Rusko. To ale nekoresponduje s bodem na stejném snímku (viz prezentace, snímek číslo 2), kde se praví: „Nemáme žádných pochyb o tom, že odpovědnost nese Rusko.”

Smysluplný závěr z předložených informací nelze učinit, a tak britská vláda pracuje jen s pravděpodobností*, která nemůže nic dokazovat. Chování britské vlády je předpojaté a překypuje posedlostí po získání politické převahy nad režimem Ruské federace. Toto chování dokládá i zavádějící přehled údajných nepřátelských aktivit Ruské federace (viz prezentace, snímek číslo 4).

Stále chybí jednoznačná odpověď, jakým způsobem byli Skripal a jeho dcera napadeni. Dosud byly předloženy různé verze, ale ani jedna nepasuje na faktické údaje* o incidentu. Nepasuje sem ani druh „naservírované” zbraně ve formě látky řady Novičok. Podrobněji je incident z hlediska faktů*, předložených fabulací* a způsobu vystupování členů britské vlády analyzován v produktu 12039 Útok na bývalého dvojitého agenta Skripala jako nepovedená operace pod falešnou vlajkou.

Incidentem se zabývá taktéž dokument 12036 Jaký motiv měli Rusové, aby eliminovali bývalého člena GRU Sergeje Skripala? Ve hře zůstávají Britové či třetí strana”. 

V západních zemích je tato prezentace odborníky s kritickým myšlením (objektivní analýzou* faktů) nazývána intelektuálním poklesem, jež je součástí britské propagandistické mašinérie.

Prezentace sestává z pěti snímků („slajdů”), přičemž verze v českém jazyce je předmětem následného produktu 13040.

* Definice termínů jsou objasněny v produktu ZPRAVODAJSKÝ VÝKLADOVÝ SLOVNÍK - sjednocená verze.


Zpravodajský produkt 13039
Prezentace britské vlády – anglická verze
© 2018 Agentura EXANPRO

Nejčtenější zpravodajské produkty