Analýzy, hodnocení a předpovědi         Slovník          Pracovní postupy        Bezpečnostní situace a politika

Informace jsou hybnou silou, ale klíčem hybné síly je zpravodajské vědění, které vzniká odhalováním skutečného významu těchto informací. 

Souhrnná analýza (13014)

Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách představuje těžkosti pro ty, kteří stojí za prosazováním americké zahraniční politiky podle nastavené americké strategie pro 21. století.1 Pokračování této strategie měla zaručit právě Hillary Clintonová, a to bez ohledu na to, že patří do tábora demokratů. Nastala tedy povolební kampaň s cílem zvrátit výsledek voleb. Tato kampaň byla vedena ve dvou směrech: přepočítat hlasy ve vybraných státech a ovlivnit kolegium volitelů.2 Avšak obě vedené aktivity nejenže skončily neúspěšně, ale ve svých výsledcích měly zcela opačný efekt, čímž zhoršily povolební image Hillary Clintonové, která se již před volbami dvakrát provinila (posílání e-mailů s utajovaným obsahem státního charakteru přes nezabezpečený server a přijímání financí od zahraničních subjektů v době volební kampaně prostřednictvím své rodinné nadace).3  Obě aktivity navíc potvrdily předpojatý a neprofesionální přístup médií (opačný výsledek v přepočítávání hlasů byl v médiích potlačen – viz dále v textu).

Před hlasováním volitelů vytvářela média dojem, že si snad většina Američanů přeje, aby volitelé nedávali svůj hlas Donaldu Trumpovi. Americké i zahraniční sdělovací prostředky včetně České televize (ČT) uváděly, že volitelé dostávají tisíce e-mailů, dopisů a telefonátů s touto žádostí. Jenže od pracovníků mediálního zpravodajství to bylo jednostranné informování o situaci, kdy vybrali do výstupu jen jednu omílanou část informací a zbylou část celé situace nechali zaniknout. Pokud by ale poskytli úplné informace s patřičným vysvětlením, což obvykle v jiných případech činí včetně komentářů od oslovených osob, vznikl by úplně jiný závěr o prezentované situaci.

Přístup k celému produktu získáte po registraci. Registrovat.

Nejčtenější zpravodajské produkty