Analýzy, hodnocení a předpovědi         Slovník          Pracovní postupy        Bezpečnostní situace a politika

Informace jsou hybnou silou, ale klíčem hybné síly

je zpravodajské vědění, které vzniká odhalováním

skutečného významu těchto informací. 

Souhrnné hodnocení (11172)

Předseda ODS Petr Fiala, který je od 28. listopadu 2021 designovaným předsedou vlády, pokračuje ve svém poníženém vystupování směrem k prezidentu Miloši Zemanovi. V produktu 11170 jsme vysvětlili, jakých čtyř základních chyb se Fiala dopustil v rozmezí od 13. října do 17. listopadu 2021, k čemuž jsme doplnili, jak měl správně a zcela legitimně a také vzpřímeně postupovat. Petr Fiala ukázal své slabiny ihned po volbách a ve svém obnažování pokračuje i po svém jmenování do funkce předsedy vlády.

Petr Fiala po schůzce s prezidentem v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) prohlásil, že vláda jako celek by mohla být jmenována do tří týdnů. Schůzka se konala 17. listopadu a po ní následovala tisková konference, kde tento časový údaj Fiala sdělil novinářům (viz pořad České televize Studio ČT24 ze dne 17. listopadu 2021 se záznamem TK od 21.33 hod.). Fiala tak 17. listopadu tvrdil, že vláda by mohla být jmenována do 8. prosince 2021 (což byla časová hranice oněch tří týdnů). Avšak 26. listopadu Fiala oznámil, že jmenování vlády by se nemělo posunout za původně uvažovaný termín, který podle něj směřoval k polovině prosince (viz pořad ČT Studio ČT24 ze dne 26. listopadu 2021 v čase 11.32 hod.).

Fiala má zřejmě krátkou paměť, když náhle tvrdí, že polovina prosince byl původně uvažovaný termín. Vždyť o několik dní dříve tvrdil, že ten termín je do 8. prosince 2021. Ono to není pamětí, ale submisivností Petra Fialy, který se přizpůsobuje Zemanovi a který raději řekne, že polovina prosince byl původně uvažovaný termín, než aby přiznal, že se ten termín jmenování vlády kvůli Zemanovým rozmarům posunuje. Jenže ona to nebude ani polovina prosince, ale až druhá polovina prosince, a to za předpokladu, že Fiala udělá další „nevynucený“ ústupek ohledně složení vlády (posunutí jmenování vlády do druhé poloviny prosince jsme uvedli již 22. listopadu v produktu 11170).

Prezident Zeman ihned po jmenování Petra Fialy premiérem oznámil, že prezident republiky má přispět k hladkému průběhu vytváření nové vlády, a proto on jako prezident zahájí již následující den schůzky s kandidáty na členy vlády. Zeman dále sdělil, že tento seriál schůzek skončí 13. prosince a že od té doby bude možné připravovat ustanovení vlády jako celku (viz pořad ČT Speciál ČT24 ze dne 28. listopadu 2021 se Zemanovými slovy v čase 11.04 hod.).

Zeman tedy přispěje k hladkému průběhu vytváření vlády tím, že bude dva týdny jednat s kandidáty na členy vlády. Tyto jakési personální pohovory v trvání dvou týdnů jsou naprosto bezpředmětné a Zeman pouze hraje o čas a o svůj vliv, aby ohledně složení vlády docílil svého. Zeman chce vzbudit dojem, že jako hlava státu bdí nad vládou, jenže vláda není odpovědna prezidentovi republiky, nýbrž Poslanecké sněmovně.

Jsou zde názory, že Zeman má na tyto pohovory právo a že má také právo mluvit do složení vlády. Pravda je však taková, že toto právo je na straně premiéra, a nikoli na straně prezidenta. A je také věcí designovaného premiéra, co prezidentovi směrem k nominantům na ministerské posty dovolí. A pak je to také věcí jednotlivých nominantů, zda na schůzku s prezidentem ještě před svým jmenováním přistoupí. Tuto záležitost v další části produktu podrobně vysvětlíme, a to takovým způsobem, který dosud nebyl nikde prezentován. Tímto způsobem vysvětlíme i mylnou interpretaci Ústavy ČR ze strany některých ústavních právníků v tom, že podle nich není prezident povinen vyhovět premiérovi v jeho návrhu na jmenování členů vlády. Tyto názory jsou obhajovány tím, že předseda vlády dává návrh, o kterém ale rozhoduje prezident republiky (viz např. ústavní právník Jiří Hřebejk – pořad ČT Události ze dne 19. listopadu 2021). Takto by to mohlo vypadat logicky, jenže ta logika tkví v celém příslušném odstavci, který se váže jak ke jmenování předsedy vlády, tak ke jmenování ostatních členů vlády a jasně vypovídá o čem prezident rozhoduje a o čem nikoli (podrobné vysvětlení viz další část produktu).

Na Zemanových slovech ze dne 28. listopadu je ještě jedna pozoruhodná věc a bystří čtenáři či diváci dotčeného ceremoniálu si toho jistě povšimli. Zeman neřekl, že po schůzkách s jednotlivými kandidáty bude následovat jejich jmenování do ministerských funkcí, nýbrž pronesl, že od doby skončení schůzek bude možné připravovat ustanovení vlády jako celku. Takže poté to ještě stále nebude o jmenování vlády jako celku, nýbrž o jakýchsi přípravách na toto jmenování. Za těmito přípravami se může skrývat mnohé, například další schůzky s Fialou a jeho přesvědčování podle Zemanových osobních potřeb.

Trumfy má designovaný premiér, nikoli prezident, ale Fiala si to kvůli své submisivnosti nechce uvědomit. Přitom v médiích vykládá, že jejich sestavená vládní koalice je připravena převzít vládu už od 16. listopadu. Fiala dokonce 26. listopadu pronesl, že má představu, jak urychlit převzetí vlády, a že v neděli 28. listopadu ji sdělí prezidentovi. Také řekl, že bude prezidenta přesvědčovat o tom, že v zájmu všech je, aby tu nová vláda byla co nejdříve (viz přesné citace v další části produktu). Vidíme, že se Fialovi jeho přesvědčování nijak nepodařilo, když prezident zahájil bizarní hru na personální pohovory. Ale vůbec nejhorší je, že se designovaný premiér snaží prezidenta v něčem přesvědčovat, a zvláště jedná-li se o Miloše Zemana. Už tohle je ze strany Fialy ponížené chování. Fiala měl postupovat zcela jinak a přitom si zachovat svou čest a eleganci včetně zachování litery zákona (viz produkt 11170 a rozvedení rozebíraného postupu v další části tohoto produktu).

Po volbách do Poslanecké sněmovny udělal Fiala čtyři základní chyby (podrobně viz produkt 11170). Čtvrtou chybou byl obsah jednání s prezidentem v ÚVN dne 17. listopadu. Fiala si své chyby nedokázal uvědomit, ale jasným „budíčkem“ mu měl být rozhovor prezidenta pro TV Nova, který byl předtočen asi hodinu před schůzkou Zemana a Fialy v ÚVN a který byl odvysílán krátce po této schůzce. Stěžejní částí rozhovoru byla Zemanova následující slova:

„Včera u mě byla paní prezidentka Čaputová a říkala, že také vetovala několik ministrů na Slovensku. No, já se budu snažit Petrovi Fialovi vyjít vstříc, koneckonců známe se dlouhá léta, tykáme si a měli bychom spolupracovat, takže i když u několika ministrů mám podezření, že resortu, který mají řídit, vůbec nerozumí, protože se jím nikdy nezabývali, tak budu tak tolerantní, že velmi pravděpodobně svoje veto vztáhnu pouze k jedné jediné osobě. Mimochodem nebude to žádná personální averze, protože já jsem toho člověka v životě neviděl, ale budu mít důvody, které premiéru Fialovi řeknu a přes které nepojede vlak. Ale abych nebrzdil ustavení vlády jako celku, protože když vetujete, byť jednoho ministra, vetujete tím celou vládu, poradím Petrovi, aby tento resort buď obsadil sám, anebo to pověřil některému z členů vlády. Koneckonců Karel Havlíček byl také dvojministr, že?“ 

Zeman v rozhovoru řekl něco, na co měl Fiala okamžitě reagovat změnou svého postupu vůči němu. Problémem však je, že toho Fiala není schopen. Ve výše uvedených slovech sdělil Zeman šest klíčových věcí, které směřoval na Fialu a kterými Fialovi naznačoval, jak má dál postupovat a jaké má od prezidenta mantinely. Podrobně tyto věci rozebereme v další části produktu.

Podivné rovněž je, že se společně s designovaným premiérem dobrovolně ponižují také ostatní kandidáti na členy vlády. Přitom v médiích vystupují vůči Zemanovi tak rezolutně. Je jasné, že jsou natěšení na ministerské posty, a tak i oni se poslušně přizpůsobí Zemanovým rozmarům, čímž však ztrácejí svou čest. Ale oni ji ztratí rádi, neboť se bojí o svou dosud stále nenabytou funkci. A ve vysoké politice ohledně funkce a vlastní cti často platí, že si nelze udržet obojí najednou. Taktéž u kandidátů na členy vlády objasníme, jaký postup měli zvolit, aby ještě před svým jmenováním neztráceli svou čest.

Přístup k celému produktu získáte po uhrazení předplatného. Předplatit.

Nejčtenější zpravodajské produkty