Analýzy, hodnocení a předpovědi         Slovník          Pracovní postupy        Bezpečnostní situace a politika

Informace jsou hybnou silou, ale klíčem hybné síly

je zpravodajské vědění, které vzniká odhalováním

skutečného významu těchto informací. 

Specifická analýza a předpověď (11170)

Předseda ODS a budoucí předseda české vlády Petr Fiala vystupuje spíše jako akademik než jako politik s praktickými politickými schopnostmi. Jako premiér bude muset řídit vládu složenou z pěti politických subjektů, k čemuž by potřeboval přirozenou autoritu a rozhodnost (což ale pořád nemusí stačit). Fiala je člověk, který jedná až příliš opatrně a který je ochoten podlézat jenom proto, aby se ujistil, že je všechno kolem jeho osoby v pořádku. Tímto si u sebe vytváří iluzorní pocit, že on sám dělá všechno dobře a že vše je na dobré cestě.

To je také případ jeho aktivit směrem k prezidentu Miloši Zemanovi, které byly zcela zbytečné a hodně submisivní, ale především nerozvážně předčasné. Zeman chování Petra Fialy ihned využil a postavil se do role, ve které chce ukázat, že je to on, kdo rozhoduje o složení vlády, a nikoli Fiala. Navržení členové vlády sice nejsou ty nejlepší osoby a jejich nedostatky se brzy projeví, ale základem je postavení předsedy vlády, které rovněž vyplývá ze vztahu s prezidentem republiky.

Fiala ve vztahu k Zemanovi učinil po volbách do Poslanecké sněmovny čtyři základní chyby, což se postupně promítlo do chování Zemana, který uvedl, že využije jakési své veto proti jmenování jednoho z kandidátů na ministerský post. Někteří politici se k tomu vyjádřili tak, že by tento spor mohl skončit kompetenční žalobou u Ústavního soudu, což je ale naprosto zbytečné. Tento problém je totiž možné z Fialovy strany vyřešit mnohem jednodušeji a elegantněji (podrobněji viz další část produktu). Potíž je v tom, že Fiala to takto vyřešit nedokáže.

Následně objasníme náhlý podlézavý vztah Petra Fialy k prezidentu Zemanovi, který začal po volbách a který trvá doteď. Vysvětlíme, jakých čtyř základních chyb se Fiala dopustil a jak měl v minulých dnech jako budoucí premiér správně postupovat a jak by měl postupovat také v následujících dnech. K tomu rozebereme konkrétní Fialovo vyjádření z jednání s prezidentem Zemanem. Dále ukážeme, jak Fialův přístup odkrývá jeho budoucí chování ve funkci předsedy vlády. Taktéž ozřejmíme, co se skutečně skrývá za snahou Zemana, jenž je proti jmenování jednoho z kandidátů na ministra české vlády. Stejně tak vysvětlíme nesmyslný a manipulativní termín „ústavní zvyklost“, který je mnohými politiky a novináři často zmiňován v souvislosti s prezidentovým pověřením k sestavení vlády, a na což chybným a se svými dřívějšími slovy rozporuplným způsobem reagoval předseda ODS Petr Fiala.

Přístup k celému produktu získáte po uhrazení předplatného. Předplatit.

Nejčtenější zpravodajské produkty