Analýzy, hodnocení a předpovědi         Slovník          Pracovní postupy        Bezpečnostní situace a politika

Informace jsou hybnou silou, ale klíčem hybné síly

je zpravodajské vědění, které vzniká odhalováním

skutečného významu těchto informací. 

Souhrnná analýza a předpověď (11169)

Na úvod zopakujeme, že komplotem Hradu v žádném případě nemíníme jakýsi nedostatek informací o skutečném zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, ale to, že když už byly nějaké informace o Zemanovi uvolněny, tak vždy obsahovaly lživé položky, a to s cílem klamat o skutečném zdravotním stavu prezidenta Zemana tak, aby byl vytvářen obraz, že Zeman je stále aktivní jak v průběhu voleb, tak v povolebním vývoji a že tudíž Babiš je stále ve hře jako Zemanův preferovaný politik, což mělo během prvních dvou povolebních týdnů znejistit a možná i rozklížit takzvanou pětikoalici (koalice „Spolu“ složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL + koalice tvořená STAN a Piráty).

Komplotem Hradu označujeme prokázané lživé vystupování personálu Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a stejně tak lživé vystupování premiéra Andreje Babiše, který své výstupy do určité míry koordinoval právě s KPR, a to i přes tehdejšího předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (mandát mu skončil dnem 21. října), přičemž všechno bylo prováděno se záměrem vytvářet dojem, jak je prezident aktivní a jak ještě před převozem do nemocnice na nedělní schůzce 10. října vyjádřil Babišovi podporu jako hlavnímu kandidátovi, který by měl sestavovat vládu, a to dokonce s možností dvou pokusů (to tvrdil Babiš 12. a 17. října – viz odkazy na níže uvedené produkty a taktéž viz další část aktuálního produktu).

Zeman ale svou podporu Babišovi po volbách nikdy nevyjádřil, protože to už kvůli svému zdravotnímu stavu udělat nemohl. Proto se k tomu nevyjádřil ani veřejně a záměr dát Babišovi dva pokusy nepotvrdil ani nyní. Velmi podrobně jsme tyto zákulisní aktivity vysvětlili v produktu 13111, v produktu 13113 a v produktu 13112, na který bude přímo navazovat ještě jeden zpravodajský výstup. (V produktu 13113 je důkazním způsobem připomenuto, jak Babiš intrikoval a lhal i v minulosti, což lze dnes u Babiše považovat za patologickou vlastnost.)

Mluvíme obecně o komplotu Hradu, jelikož prezident Zeman se do tohoto komplotu zapojil, případně alespoň kryl nekalé aktivity svých podřízených a lživé vystupování premiéra Babiše, což prokázal svým telefonickým rozhovorem poskytnutým rozhlasové stanici Frekvence 1. Tento rozhovor se uskutečnil 5. listopadu 2021 neboli den poté, kdy byl Zeman v rámci Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) přemístěn z KARIM [1] na ORFM [2]. Rozhovor na Frekvenci 1 zvýraznil, že zákulisní praktiky Hradu pokračují, což odkrylo i to, k čemu rozhovor sloužil a jakým způsobem byl dopředu připraven.

Vzhledem k vývoji situace můžeme říct, že komplot Hradu ve spojení s Babišem „rétoricky“ započal 5. října 2021, kdy se objevily informace o tom, že Zemanův ošetřující lékař a ředitel ÚVN Miroslav Zavoral požadoval, aby se Zeman kvůli svému zhoršujícímu zdravotnímu stavu vrátil do nemocnice, odkud byl 22. září po osmidenní hospitalizaci propuštěn. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ale ve stejný den umístil na sociální síť Twitter příspěvek s tím, že všichni mohou být v klidu, protože prezident v Lánech velmi pečlivě připravuje povolební strategii a nesmírně se těší na povolební vyjednávání (blíže viz produkt 13111). Fyzicky se tento zákulisní vývoj projevil 10. října, kdy se do lánského zámku na schůzku s prezidentem dostavil předseda vlády Babiš, avšak ve skutečnosti se žádná schůzka neuskutečnila a Babiš začal o schůzce i o jejím obsahu lhát, přičemž své výmysly postupně rozvíjel (viz stejný produkt výše). Už to, jak se termín schůzky z nedělního odpoledne narychlo měnil na nedělní dopoledne, bylo podezřelé.

Následně rozebereme rozhovor prezidenta Miloše Zemana, který 5. listopadu 2021 po telefonu poskytl rozhlasové stanici Frekvence 1, a videopořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi ze dne 7. listopadu 2021, jenž se částí svého obsahu vztahuje právě k rozhovoru prezidenta pro Frekvenci 1. S pomocí těchto dvou mediálních výstupů ještě více zdůrazníme již doložená lživá tvrzení ze strany Babiše a personálu KPR převážně reprezentovaného vedoucím KPR Vratislavem Mynářem a tiskovým mluvčím Jiřím Ovčáčkem (viz přehled hlavních lživých tvrzení v další části produktu).

V obsahu i ve způsobu vedení rozhovoru s prezidentem republiky odkryjeme slabiny ze strany moderátora a na příkladech demonstrujeme, jak měl moderátor jako profesionál postupovat. Jedná se o malou ukázku práce zpravodajských analytiků*, kteří připravují jednoduché, ale přitom cílené a s jinými souvislostmi propojené otázky pro své operativce* v terénu tak, aby tito operativci od svých informačních zdrojů* získali potřebné informace pro jejich zahrnutí do všezdrojové analýzy* a následného vytváření aktuálního zpravodajského vědění*. Novináři ale neumějí nebo nechtějí pokládat správné otázky, a proto nemohou veřejnosti přinášet dobré mediální zpravodajství.

Dále na vystoupení Zemana pro Frekvenci 1 ukážeme, jak prezident nadále mlží a odklání se od reálné situace. S tím souvisí zajímavý sled událostí, který nebyl jen jakousi shodou okolností, nýbrž aktivní a „promyšlenou“ činností hradního kancléře Mynáře za podpory prezidenta Zemana a ve spolupráci s Babišem. Proto jsme se v pátek 5. listopadu ze sdělovacích prostředků dozvěděli, že ještě před odpoledním vystoupením multioborového lékařského konzilia ke zdravotnímu stavu prezidenta Zemana se odehrál „účelový“ rozhovor pro Frekvenci 1 a že ještě před tímto rozhovorem pro rozhlasovou stanici se uskutečnil telefonický rozhovor mezi Zemanem a Babišem.

O tom, že prezident uskutečnil telefonický rozhovor s Babišem jsme se z médií dozvěděli 5. listopadu asi v 11.00 hod. a zhruba ve stejnou dobu jsme se dozvěděli, že rozhovor moderátora a šéfredaktora Frekvence 1 Luboše Procházky s prezidentem Zemanem bude vysílán v 11.15 hod., přičemž rozhovor pro Frekvenci 1 byl fakticky uskutečněn (předtočen) již v čase mezi 10.23 a 10.34 hod. Je zajímavé, že rozhovor nebyl vysílán živě, ale se zpožděním téměř jedné hodiny, což mělo svůj význam. Je též zajímavé, kým a jak byl tento rozhovor iniciován. Vystoupení zástupců lékařského konzilia se uskutečnilo 5. listopadu ve čtyřech minutách se zahájením v čase 13.00 hod. Rovněž závěr konzilia z tohoto dne bude předmětem následující analýzy.

Přístup k celému produktu získáte po uhrazení předplatného. Předplatit.

Nejčtenější zpravodajské produkty