Analýzy, hodnocení a předpovědi         Slovník          Pracovní postupy        Bezpečnostní situace a politika

Informace jsou hybnou silou, ale klíčem hybné síly

je zpravodajské vědění, které vzniká odhalováním

skutečného významu těchto informací. 

Souhrnné hodnocení (11038)

Západní země v čele se Spojenými státy trvale označují prezidenta Bašára Asada jako hlavního viníka tragické situace v Sýrii. Obviňují ho za lidské ztráty, zničenou zemi a za to, že svým počínáním umožnil vzestup militantní organizaci, jež se sama nazývá „Islámský stát“. Evropští politici navíc Asadovi připisují zásadní podíl na „migrační krizi“. To vše říkají politici a novináři západních zemí, kteří často k tomuto povrchnímu hodnocení doplňují, že Asad je zločincem a že by měl stanout před Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu. Je ale Asadova vina skutečně tak veliká a jednostranná? Cožpak v kauze syrské „občanské“ války nefiguruje více hlavních viníků a spolupachatelů? Již tato snaha o svalování viny na jednu osobu je ve vážném rozporu s prověřenými informacemi* (fakty*) o vzniku a vývoji ozbrojeného konfliktu v této blízkovýchodní zemi.

Jednostranná vina Asada za rozpoutání a průběh konfliktu je v rozporu také s některými vyjádřeními předních funkcionářů západních zemí. Velmi dobře tento rozpor za všechny shrnul ředidel americké zpravodajské služby* CIA* John Brennan, když během veřejného vystoupení a diskuze v Brookingsově institutu1 ve Washingtonu, D. C. (červenec 2016) uvedl následující: „Podle svých zkušeností se záležitostmi Středního východu2 musím říci, že Sýrie je nejkomplexnější a nejsložitější záležitost, se kterou jsem kdy měl co do činění, protože je v tom tolik vnitřních aktérů, tolik vnějších aktérů, tolik záměrů a operačních cílů, které jsou často ve vzájemné neshodě.“ 3

Brennan určitě nechtěl poukázat na vinu zahraničních zemí, ale tímto vystoupením „přímo" potvrdil, že konflikt v Sýrii nebyl a není jen bojem Asada proti syrské opozici, ale od samého počátku bojem mnoha zemí, které chtějí na Blízkém východě udržet, anebo prosadit či rozšířit své zájmy. Mezi nejmocnější hráče syrského konfliktu patří Ruská federace, jež si chce v této zemi udržet své zájmy a sféru svého vlivu, a Spojené státy, které naopak na tomto území hodlají své zájmy nově prosadit a získat Sýrii pod svou zahraniční kontrolu. V této válce nemůže být jeden viník už jenom proto, že přímo na půdě Sýrie působí kromě dvou místních znepřátelených stran také vojáci z dalších nejméně pěti zemí (což ukazuje na přímou podporu jedné nebo druhé strany). Těmito zeměmi jsou Ruská federace, Spojené státy, Velká Británie, Turecko a Írán (přítomnost vojáků z dalších zemí nelze vyloučit). Vojenská přítomnost zahraničních vojáků, ať už v malé či větší míře, jasně dokazuje naplňování cizích zájmů a vměšování do politiky svrchované země.

Přístup k celému produktu získáte po uhrazení předplatného. Předplatit.

Nejčtenější zpravodajské produkty