Analýzy, hodnocení a předpovědi         Slovník          Pracovní postupy        Bezpečnostní situace a politika

Informace jsou hybnou silou, ale klíčem hybné síly

je zpravodajské vědění, které vzniká odhalováním

skutečného významu těchto informací. 

Souhrnná analýza a hodnocení (12094)

Titulek zpravodajského produktu bychom mohli pozměnit na následující otázku: Co mají společného Novičok, vojenská laboratoř Porton Down a údajná otrava Sergeje Skripala a Alexeje Navalného? Společného toho mají opravdu hodně, což je předmětem následné souhrnné analýzy.

Pokud ke zmíněné vojenské laboratoři jako bodu v terénu přidáme dvě jihoanglická města, kde byla nervově paralytická látka ze skupiny Novičok při prvních dvou incidentech údajně nalezena, pak se nám vytvoří zajímavý a poměrně malý geografický trojúhelník. Města Salisbury a Amesbury a základna Porton Down jsou opravdu blízcí sousedé. Když kolem obou měst a základny ohraničíme prostor, tak jeho výsledná plocha bude pouhých 130 km2. Pro lepší představu můžeme tuto plochu převést na čtverec, jehož každá strana by byla dlouhá přibližně 11,4 km. Můžeme si také tento prostor představit jako obdélník o rozměrech 18 km x 7,2 km. Z tohoto můžeme vidět, že se v případě obou míst incidentů a „klíčové“ vojenské laboratoře jedná o skutečně malý prostor (proč laboratoř nazýváme klíčovou, vysvětlujeme dále v textu).

Zmíněné incidenty byly předmětem těchto zpravodajských výstupů:

Vojenská základna Porton Down má ohledně nervově paralytických látek svou temnou minulost. Do kategorie nervově paralytických látek náleží i látky ze skupiny Novičok, což je souhrnné označení pro látky této skupiny. Chemické látky řady Novičok patří k těm dosud nejúčinnějším bojovým otravným látkám právě z kategorie nervově paralytických látek. Temná minulost britské základny Porton Down i s utajovanou současností přispívá nejenom k objasnění kauzy „Skripal“, ale taktéž k objasnění kauzy „Navalnyj“, a tím i k tomu, co je pravda a co je lež neboli záměrná politická dezinformace* či zpravodajská fabulace* obvykle doplňovaná zpravodajskou historkou* nebo rovnou několika historkami.   

Přístup k celému produktu získáte po uhrazení předplatného. Předplatit.

Nejčtenější zpravodajské produkty