Analýzy, hodnocení a předpovědi         Slovník          Pracovní postupy        Bezpečnostní situace a politika

Informace jsou hybnou silou, ale klíčem hybné síly je zpravodajské vědění, které vzniká odhalováním skutečného významu těchto informací. 

Souhrnné hodnocení (12087)

Celá kauza se zadržením a odsouzením dvou českých občanů v Turecku s následnou starostlivostí české strany při jejich propuštění a dopravě do ČR je velkou blamáží jak české vlády, tak Bezpečnostní informační služby* (BIS).

Turecká zpravodajská služba MİT*, která celou kauzu rozpoutala, uštědřila české BIS trapnou lekci. MİT o aktivitách a mediální prezentaci Miroslava Farkase a Markéty Všelichové věděla všechno, a to s předstihem několika měsíců před jejich zadržením během cesty do Sýrie přes turecké území (blíže viz produkt 12018). BIS nedokázala predikovat*, natož zjistit zvýšenou činnost Turků zaměřenou na Českou republiku v souvislosti s otevřením kurdské kanceláře v Praze. Tato kancelář byla v Praze otevřena v dubnu 2016 a dvojice Farkas–Všelichová byla zadržena v listopadu 2016. Kurdská kancelář pak byla v prosinci 2016 náhle uzavřena. Souvislost se zadrženou českou dvojicí mělo také zatčení Kurda Sáliha Muslima v Praze v roce 2018 (obě události patří k české blamáži).

S uvednou kauzou souvisejí tyto již dříve publikované zpravodajské produkty:

V následujícím hodnocení objasníme, proč BIS v této záležitosti selhala a proč se česká vláda zostudila (i když to pro mnohé nemusí tak vypadat). Vedení BIS mělo být už několikrát vyšetřováno a bráno k zodpovědnosti za své hromadící se prohřešky (za úniky utajovaných informací* – viz např. produkty 12081, 12046 a 12077, za vstupování do státních zakázek – viz např. produkty 12075 a 12076, za odbornou nezpůsobilost – viz např. produkty 31013, 13069 a 12057, a za zanedbávání kontrazpravodajských* povinností – viz např. případ rozebíraný v tomto produktu).

BIS se neustále někam propadá, ale i přesto se jí dostává pokrytecké a opakované pochvaly ze strany premiéra Andreje Babiše a některých zákonodárců (viz např. produkt 12085 a především bod 16 zmíněného produktu, kde je zhodnoceno bizarní poděkování BIS za údajnou výbornou práci ohledně vyhoštění dvou ruských diplomatů). Babiš neopomněl poděkovat BIS také za popisovanou kauzu dvou propuštěných Čechů. Na sociální síť Twitter napsal, že děkuje BIS za pomoc a za roli, kterou v této kauze sehrála. Babiš nezapomněl pochválit také sám sebe (bližší rozbor dále v textu). Možná kvůli tomu, aby bylo možné BIS poděkovat, bylo řediteli BIS Michalu Koudelkovi umožněno být na palubě českého vojenského speciálu, který letěl do Turecka vyzvednout propuštěné Čechy. Trochu divná role ředitele BIS společně s tvrzením, že BIS měla pro jejich propuštění poskytnout jakési záruky (podrobněji o této absurditě dále v textu).   

Podivný vztah mezi premiérem, potažmo vládou a BIS vychází z „reverzního“ vztahu mezi těmito subjekty. Pokud bychom v této aktuální kauze měli tento vztah porovnat s tureckým prostředím, tak bychom řekli, že v Turecku má vláda v čele s prezidentem (dle turecké ústavy) svou zpravodajskou službu MİT, kdežto v České republice má BIS svého submisivního premiéra (ostatní členové vlády, ač by ze zákona měli, se do toho nemíchají, neurčí-li premiér jinak). BIS je totiž pod patronátem USA, respektive americké CIA* (podrobněji viz produkt 12075), na základě čehož Babiš pronesl, že požadavky BIS je potřeba respektovat (viz produkt 12084).

Přibližme si nyní selhání BIS, a především pak české vlády, která BIS dlouhodobě neřídí, a tedy ani neúkoluje v potřebných směrech, vlády, která nepochopila tureckou zahraniční politiku zejména v kurdské otázce (ani objasnění této politiky nepožadovala po svých zbylých zpravodajských službách VZ* a ÚZSI*) a která se záhy turecké zahraniční politice podřídila a která svým „laskavým“ přístupem k zadrženým a odsouzeným českým dobrodruhům vytvořila precedens pro budoucí naivní „drsňáky“.

Přístup k celému produktu získáte po uhrazení předplatného. Předplatit.