Analýzy, hodnocení a předpovědi         Slovník          Pracovní postupy        Bezpečnostní situace a politika

Informace jsou hybnou silou, ale klíčem hybné síly je zpravodajské vědění, které vzniká odhalováním skutečného významu těchto informací. 

Specifická analýza a hodnocení (12018)

Dvě osoby z České republiky, jež byly 13. listopadu 2016 zadrženy v jihovýchodním Turecku, se nejpozději v září 2016 staly objektem zájmu turecké zpravodajské služby MIT a podnětem pro plánování a přípravu bezpečnostní operace. Po jejich zadržení v provincii Sirnak1, kde dvojice hodlala překročit hranice do Iráku (potažmo do „iráckého Kurdistánu“), byla v oblasti zahájena několikadenní bezpečnostní operace tureckých sil, během které bylo k 5. prosinci 2016 zabito nebo zatčeno více než 130 údajných příslušníků a sympatizantů kurdských organizací, jež turecké úřady považují za teroristické.2 Zpravidla se jedná o stoupence Strany kurdských pracujících PKK, která je v Turecku zakázána, a o osoby spojené s kurdskými milicemi YPG3 (z příslušnosti k YPG byla obviněna i zadržená česká dvojice). Je pravděpodobné, že operace bude v různé míře ještě několik dnů pokračovat (Turci nazvali charakter operace jako protiteroristický).

Oba zadržení, Čech Miroslav Farkas a Češka Markéta Všelichová, se doslova sami nabídli Turkům jako významný nástroj pro prosazování turecké politiky v boji proti Kurdům a především pak proti jejich příznivcům a podporovatelům z evropských a dalších zemí. Zadržení jsou tureckou zpravodajskou službou hodnoceni jako „výnosný cíl“, tedy jako něco, co jim může vynést prospěch v jejich protikurdskému úsilí, a to také proto, že zadržení pocházejí právě z České republiky.

Přístup k celému produktu získáte po uhrazení předplatného. Předplatit.