Specifická analýza (13015)
Vhled do stavu české politické scény prostřednictvím rozboru konkrétní události...
(Pozn.: Trojdílná analýza byla vytvořena na základě zvýšeného zájmu čtenářů o českou politickou scénu.)
Aféra, jež se strhla ohledně (ne)vyznamenání Jiřího Bradyho, strýce ministra kultury Daniela Hermana, byla ve veřejnoprávních a některých dalších médiích prezentována zaujatě, neboť pracovníci sdělovacích prostředků neposkytli veřejnosti všechna fakta a ani se nenamáhali s hledáním odpovědí na podstatné otázky, aby divákům, posluchačům a čtenářům objektivně přiblížili uvedenou kauzu ze všech stran. Zástupci hlavních médií a část umělců a politiků tak celou záležitost standardně využili a posunuli ji do svého oblíbeného boje proti osobě Miloše Zemana, jenž je z jejich strany nechtěným prezidentem České republiky.
Subjektivní přístup poznamenaný nevolí vůči současnému českému prezidentovi zapříčinil, že aféra byla prezentována jako zlovůle Pražského hradu, který přes nezapojeného starého člověka a kandidáta na státní vyznamenání trestá čestného ministra kultury. Je ale ministr kultury Daniel Herman opravdu čestným člověkem, jenž vždy jednal s dobrým úmyslem, a nikoli jen pro vlastní prospěch? A vystupoval ministr Herman v této kauze vždy poctivě neboli bezelstně?
Celá aféra odhalila mnoho negativních jevů, jež můžeme shrnout do tří oblastí: pokrytectví politiků, zavádějící přístup pracovníků médií a osobní předpojatost umělců. Za zcela konkrétní a nejzávažnější negativní poznatek považujeme neschopnost premiéra vést vládní kabinet (vysvětlení viz bod I).
V následujícím se zaměříme na rozbor podstatných skutečností včetně sporných bodů, jimiž přiblížíme objektivní pohled na to, kdo a v jaké míře se v této kauze provinil či byl zaslepen svým předpojatým názorem.