Analýzy, hodnocení a předpovědi         Slovník          Pracovní postupy        Bezpečnostní situace a politika

Informace jsou hybnou silou, ale klíčem hybné síly je zpravodajské vědění, které vzniká odhalováním skutečného významu těchto informací. 

Souhrnné hodnocení a předpověď (11124)

Vztahy mezi Irákem a Spojenými státy americkými „lehce“ ochladly po úspěšném atentátu* Američanů na významného íránského hodnostáře provedeném 3. ledna 2020 na iráckém území (blíže k této události viz produkt 11121). Irácký parlament, konkrétněji Sněmovna reprezentantů vydala 5. ledna prohlášení k irácké vládě, aby ukončila přítomnost zahraničních vojáků v čele s USA v zemi. Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí dal sice najevo, že bude tímto směrem jednat, avšak již 10. ledna 2020 jsme v samostatné adresné analýze predikovali, že irácká vláda ve skutečnosti nechce Američany vytěsnit ze svého území a že na to ani nemá dostatečnou kuráž s doplněním, že plán Američanů je z určitých důvodů zůstat v Iráku natrvalo, čemuž se iráčtí politici podřizují. Taktéž jsme již v roce 2017 předpověděli, že se členské země NATO budou na požadavek vlády USA nechávat stále více vtahovat do různých podpůrných misí na Blízkém východě [1] ve prospěch amerických aktivit a zahraniční politiky USA.

Obě predikce byly potvrzeny vystoupením generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který se 12. a 13. února 2020 vyjádřil pro média. V uvedených dvou dnech se konalo zasedání ministrů obrany členských zemí Severoatlantické aliance. Při prvním vystoupení 12. února Stoltenberg prohlásil, že ministři obrany zemí NATO souhlasí s rozšířením výcvikové mise v Iráku, čímž vlastně reagovali na lednovou výzvu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Během druhého vystoupení k novinářům 13. února generální tajemník NATO sdělil, že irácká vláda potvrdila zájem o to, aby NATO pokračovalo ve výcviku, poradenství a zvyšování vojenských schopností iráckých ozbrojených sil.

Co ukázalo na to, že irácká vláda nechce Američany vypudit ze svého území, i když se irácký parlament a premiér Mahdí chovali jinak? Proč Spojené státy potřebují zůstat v Iráku? A proč jsou aktivity členských zemí NATO v Iráku prospěšné především pro Američany, a nikoli toliko pro vytváření bezpečného prostředí v regionu? Přečtěte si zbylou část zpravodajského produktu.  

Přístup k celému produktu získáte po uhrazení předplatného. Předplatit.