Analýzy, hodnocení a předpovědi         Slovník          Pracovní postupy        Bezpečnostní situace a politika

Informace jsou hybnou silou, ale klíčem hybné síly je zpravodajské vědění, které vzniká odhalováním skutečného významu těchto informací. 

Souhrnné hodnocení a předpověď (11021)

Záležitost ohledně vystoupení Velké Británie z Evropské unie (EU) odhalila skutečný stav a možnosti Západu v organizovaném působení proti reálným i záměrně vytvořeným hrozbám. Kromě toho uvedená záležitost potvrdila, kam je EU směrována a kdo ji významně ovlivňuje.1 Samotné referendum o takzvaném „britském odchodu“ z EU označovaném jako Brexit referendum („British Exit“) naznačovalo již od svého prvního zveřejnění (leden 2013) zajímavé pozadí. Celé dění  nese prvky promyšlené „vlivové operace“, která působením určitých událostí, přehlížením dění v širším měřítku a přílišným sebevědomím skončila neúspěšně. Proto nenazýváme diskutovanou událost pouze Brexitem, nýbrž „operací BREXIT“, jež je pevně spjata se zahraniční a bezpečnostní politikou jak Velké Británie a EU, tak především Spojených států. 

Velká Británie je významným spojencem Spojených států v provádění zahraniční politiky, avšak i zde existuje občasný odpor některých britských státních institucí, jejichž vedoucí funkcionáři se obávají přílišného usměrňování vlastní politiky ze strany USA se snahou vědět co nejvíce o britských záměrech a činnostech (k těmto institucím patří také britské zpravodajské služby). Velká Británie byla vždy první a někdy i jedinou zemí, která fyzicky podporovala americké vojenské operace v zahraničí. Pro USA bylo ale stejně důležité, že Británie byla jednou z vedoucích členských zemí Evropské unie, tedy organizace, kterou Američané potřebují a budou ještě více potřebovat jako jednotný celek pro naplňování své zahraniční politiky, a to primárně pro své obchodní aktivity v Evropě a pro působení proti Ruské federaci.

Přístup k celému produktu získáte po registraci. Registrovat.